Czym wyróżnia się klej wiecznie żywy?

Klej wiecznie żywy jest obecny w wielu przedmiotach codziennego użytku. Poczynając od najzwyklejszych notatników i etykiet, kończąc na przemysłach motoryzacyjnym i elektronicznym. Ale co tak na prawdę sprawia, że klej wiecznie żywy jest aż tak popularny?

Co to jest klej wiecznie żywy?

Klej wiecznie żywy charakteryzuje się tym, że nie potrzebuje wody, rozpuszczalnika, ani ciepła do jego aktywacji. Wymagane jest jedynie wywarcie odpowiedniego nacisku na klejone elementy, a klej je bez problemu spaja na długi okres czasu. Takie cechy gwarantują łatwość użytkowania i znacznie przyspieszają pracę. Dodatkowo, warto wspomnieć o materiałach, używanych w trakcie produkcji klejów wiecznie żywych. Praktycznie każdy z nich opiera się na elastomerach, czyli polimerowych tworzywach. Używa się zarówno sztucznych, jak i naturalnych tworzyw, jednak każdy dobrze wie, że te pochodzenia naturalnego lepiej się sprawdzają i nie szkodzą otoczeniu. Do podstawowych składników kleju, często dodawane są inne substancje, które zwiększają jego kleistość i wytrzymałość. Ponadto, z uwagi na to, że kleje wiecznie żywe są często podatne na temperatury, wzbogaca się je o składniki, które zwiększają ich odporność na niskie, lub wysokie temperatury. Istnieją również bardziej profesjonalne kleje, które są przystosowane do zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Jednakże, lepiej nie przepłacać i po prostu dokładnie sprawdzić, jakie są nasze wymagania i zaopatrzyć się w klej wiecznie żywy, idealnie dostosowany do panujących dookoła warunków.

Bardzo szerokie zastosowanie

Łatwość aplikacji klejów wiecznie żywych sprawia, że są one wykorzystywane w ogromnej ilości dziedzin. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ten rodzaj spoiwa jest obecny w codziennym życiu. Przykładem mogą być najzwyklejsze notatniki, lub etykiety. Oprócz tego, kleje wiecznie żywe są używane w pieluchach dla dzieci i dorosłych, a nawet w produktach higieny intymnej dla kobiet. Szpitale również wykorzystują produkty oparte na klejach wiecznie żywych. Ponadto, oprócz wcześniej wspomnianych notatników i etykiet, bardzo dużo rzeczy obecnych w każdym biurze używa tego produktu, na przykład taśmy samoprzylepne. Duże przemysły również nie pozostają w tyle, albowiem branża konstrukcyjna, stolarska i meblarska też je stosują. Wspomnieć należy również o przemyśle motoryzacyjnym i transportowym, gdzie kleje są stosowane podczas laminacji paneli w przyczepach, lub w trakcie montażu różnych elementów wnętrza samochodu. W branży elektronicznej spoiwo jest wykorzystywane, na przykład, podczas kładzenia instalacji i okablowania.

Złożony proces produkcji

Mimo tego, że kleje wiecznie żywe są tak łatwe w stosowaniu, ich proces produkcji jest dosyć skomplikowany i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Ogólnie można wyróżnić dwa sposoby produkcji – z klejów w stanie płynnym, lub w stałej postaci. Wytworzenie kleju uwzględnia wykorzystanie rozpuszczalników, lub nośników wody, które są w trakcie procesu odparowywane na skutek zetknięcia produktu z gorącym powietrzem. W tym celu najczęściej są wykorzystywane specjalistyczne suszarki.15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *