Jak samodzielnie nałożyć tynk mozaikowy?

Estetycznie wykończone wnętrza pozwalają na stworzenie ciekawego wizerunku całego mieszkania. Znacznie ułatwia to aranżację poszczególnych pomieszczeń. Jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie dostępne są na rynku są tynki ozdobne. Przykładem może tutaj być tynk mozaikowy. Czym on właściwie jest i czy można go samodzielnie nakładać? Oto kilka najważniejszych kwestii związanych z tynkami mozaikowymi.

Czym jest tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy jest zaliczany do tak zwanych tynków ozdobnych. Polecany jest do stosowania we wnętrzach, ale dostępne są także tynki elewacyjne mozaikowe. Warto rozważyć zastosowanie takiego tynku na zewnątrz, gdyż jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i na zabrudzenia. Z powodzeniem można go czyścić przy pomocy wody. Dlatego poleca się go szczególnie do miejsc, gdzie istnieje zwiększone ryzyko zabrudzenia i uszkodzeń mechanicznych.

Tynki mozaikowe nazywane są też często kamyczkowymi z uwagi na efekt wykończenia, jaki otrzymuje się po nałożeniu takiego tynku. Tynki mozaikowe zalicza się do tynków cienkowarstwowych, czyli takich, których grubość warstwy nie powinna przekroczyć ok. 1-3 mm.  Tynki tego rodzaju tworzą elastyczną i odporną na uszkodzenia powłokę, są też odporne na szorowanie.

Na jakich podłożach najlepiej sprawdzają się tynki mozaikowe?

Tynki mozaikowe można stosować przede wszystkim na podłożach takich jak:

  • tynki cementowe;
  • tynki cementowo-wapienne;
  • beton;
  • płyty gipsowo-kartonowe.

Jak samodzielnie nakładać tynk mozaikowy?

Zarówno powierzchnia, jak i mieszanka tynku powinny być odpowiednio przygotowane przed przystąpieniem do procesu nakładania tynku. Powierzchnia, na jakiej będzie kładziony tynk musi być idealnie równa, ze względu na to, że tynk nakłada się cienką warstwą i później nie ma możliwości wyrównania tynkiem nierówności. Nie można też tynku mozaikowego kłaść na starych warstwach murarskich, gdyż może to powodować obsypywanie się tynku. Wielu producentów tynków mozaikowych zaleca stosowanie preparatów gruntujących, które będą zwiększały przyczepność podłoża.nakładanie tynku

Przed nakładaniem masy tynkowej na ścianę należy ja przemieszać bezpośrednio po otwarciu opakowania. Warto przy tym pamiętać, że oczekiwany kolor będzie widoczny dopiero po nałożeniu na ścianę i całkowitym wyschnięciu. Do nakładania tynku przydatna będzie paca oraz chociaż odrobina wprawy w tego typu pracach.

Warto przy tym pamiętać, żeby przy nakładaniu tynku, szczególnie jeśli nakładamy go na elewację budynku, panowały odpowiednie warunki. Pogoda musi być bezwietrzna i nie może padać deszcz (w innym przypadku przy każdorazowym zamoczeniu elewacji tynk może przybierać siną barwę, jaką miał przed nałożeniem na ścianę). Jako optymalną temperaturę do nakładania tynku wskazuje się ok. +15 stopni. Jednak na opakowaniu można z reguły znaleźć wyznacznik, że tynki można nakładać przy temperaturze ok. 5-25 stopni Celsjusza.

Tynki mozaikowe można nakładać ręcznie lub natryskowo, dzięki czemu prace można wykonać samodzielnie lub zlecić specjaliście. W przypadku nakładania ręcznego postępuje się tak samo, jak przy nakładaniu gładzi gipsowych – niewielkie ilości tynku wyjmuje się łopatką i nakłada na pacę wzdłuż jej krawędzi. Masę tynkarską zaciąga się pacą na podłożu. Warstwa tynku musi być taka jak grubość kruszywa. Nadmiar tynku należy ściągnąć ze ściany w czasie wygładzania masy i odłożyć ponownie do wiadra. Trzeba przy tym pamiętać, że wygładzać tynk należy zawsze w tym samym kierunku.

Praca musi być wykonywana sprawnie, gdyż tynk stosunkowo szybko schnie. Jeżeli dopuścimy do zaschnięcia nałożonej warstwy przed zaciągnięciem kolejnej, łączenia będą widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *