Jaki kurs dla księgowych jest najlepszy?

Księgowa, jako stanowisko, to w większości firm już przeżytek. Własną księgowość posiadają zwykle firmy duże i zagraniczne oddziały. Znakomita większość firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw usługi te pozyskuje w ramach outsourcingu, podpisując umowy z biurami rachunkowymi i indywidualnymi księgowymi pracującymi na własnym rachunku. Tym samym otworzył się bardzo duży i obiecujący rynek dla tego typu usług. Równolegle pojawiła się bogata oferta na szkolenia i kursy dla księgowych – atrakcyjna cenowo i merytorycznie.

Księgowa – zakres umiejętności i kompetencji

Przepisy podatkowe i finansowe zmieniają się w naszym kraju dynamicznie – co roku pojawia się mnóstwo nowych aktów prawnych, regulujących sposoby naliczania opłat, rozliczania podatków czy prowadzenia dokumentacji. Niezależnie od tego, czy sytuacja dotyczy osoby zatrudnionej na stanowisku księgowej czy pracującej na własny rachunek, jej obowiązkiem jest znać wszystkie te nowości i umiejętnie wprowadzać je w życie z korzyścią dla pracodawcy lub klienta – jak w przypadku biura rachunkowego.

Ponadto – wydawać by się mogło, że profesja księgowego opiera się galopującemu postępowi i zmianom wymuszającym zdobywanie nowych umiejętności z zakresu oprogramowania i obsługi programów komputerowych – tymczasem jest zupełnie inaczej. Księgowi coraz częściej korzystają z nowoczesnych narzędzi informatycznych, więc są w pewnym sensie zmuszeni do ich poznania. Dlatego też powinni oni na bieżąco uczestniczyć w najróżniejszych kursach i szkoleniach, zarówno podnoszących ich wiedzę merytoryczną, jak również możliwości jej wykorzystania w praktyce.

Przydatne szkolenia dla księgowych

Pierwszym obszarem, który powinien znajdować się na liście szkoleń każdego księgowego, to zmiany w przepisach. Szczególnie w ostatnich latach są one bardzo gruntowne, całkowicie zmieniając dane zagadnienia, takie jak podatek VAT, CIT czy rozliczenie firmowych samochodów. Zakres takich zmian jest niejednokrotnie bardzo duży, do tego dochodzą nie zawsze jednoznaczne przepisy, więc samemu czy z książek trudno jest nabyć pełną wiedzę. W trakcie specjalistycznych szkoleń z tego zakresu słuchacze dostają w pigułce wszystkie istotne szczegóły, z interpretacjami zrobionymi przez doświadczonych specjalistów, dzięki czemu nie muszą się przedzierać przez gąszcz aktów prawnych. Takie szkolenia podnoszące wiedzę mogą dotyczyć także innych obszarów przydatnych w pracy księgowych, między innymi kadr, płac czy rachunkowości.

Kolejne polecane księgowym szkolenia to obsługa różnych narzędzi informatycznych, z których na co dzień korzystają oni z pracy. Programy takie są coraz bardziej zaawansowane, a liczba funkcjonalności systematycznie w nich wzrasta, więc chcąc efektywnie takie narzędzia wykorzystywać, to trzeba je dobrze poznać. Najbardziej popularnym programem jest tu Płatnik, obsługujący ZUS, i właśnie szkolenia z niego cieszą się największą popularnością. Ale firmy bardzo chętnie poszerzają też kompetencje swoich księgowych w zakresie specjalistycznych aplikacji wspomagających czy to działu księgowego, czy prowadzenie biura rachunkowego. Księgowy powinien także dobrze poznać aplikacje biurowe, przede wszystkim Excela, nadal w wielu sytuacjach jest on bowiem niezastąpiony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *