Jaki klej do metalu wybrać?

Łączenie konstrukcji metalowych dla przeciętnego Kowalskiego kojarzy się ze spawaniem i ewentualnie z lutowaniem. I właściwie nie odbiega to za bardzo od rzeczywistości. Jednak obecnie na salony przemysłu wkracza nowy gracz, który może zrewolucjonizować obecny sposób montażu.

Dużo zalet

Kleje przemysłowe metali zyskuje coraz większe uznanie. Do zalet w wyborze tego typu technologii łączenia należy wymienić przede wszystkim brak występowania korozji bimetalicznej. Co przekłada się na ominięcie etapu nakładania powłok ochronnych – czy to galwanicznych, czy lakierniczych. Kolejną ważną zaletą jest fakt, że podczas klejenia nie występują odkształcenia termiczne spowodowane spawaniem. Pozwala to na precyzyjne skrawanie elementów, bez konieczności uwzględniania odchyleń termicznych. Proces klejenia zapewnia nie powstawianiu naprężeń materiałowych przy klejonych powierzchniach, nie osłabia ich w tych miejscach. Ważną zaletą jest również to, że odpowiednia warstwa kleju na powierzchni łączenia powoduje tłumienie drgań. Istotną zaletą w klejeniu przemysłowym jest to, że pracownik nie potrzebuje odpowiednich kwalifikacji jak przy spawaniu, które nabywa w szkołach lub na kursach. Tu wystarczy odpowiednie przeszkolenie na maszynie podającej klej. Przekłada się to oczywiście na ekonomie całego przedsiębiorstwa – podkreślają specjaliści z Buehnen.

Jaki klej wybrać?

Klejenie metali jest podobne do lutowania. Jednak jest to metoda, która pozwala na łączenie ze sobą różnego rodzaju metali i nie tylko. Przed wyborem kleju należy rozpatrzyć pięć czynników wpływających na dobór odpowiedniego kleju. Jakie powierzchnie ze sobą łączymy, ocynowane czy nieocynowane. Czy nasza konstrukcja jest narażona na korozje. Temperaturę, w jakiej nasze elementy będą pracować lub przebywać. Łatwość łączenia powierzchni oraz ogólne koszty klejenia. Rozpatrując te czynniki, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniego kleju. Kleje przemysłowe do klejenia metali dzielimy ze względu na ich skład. Kleje anaerobowe tworzone są na bazie żywić metakrylanowych. Element metalowy jest katalizatorem podczas procesu klejenia. Wstępnie klej po kontakcie z metalem i brakiem dostępu powietrza przechodzi do fazy ciekłej, by następnie przejść do postaci stałej lekko elastycznej. Kleje cyjanoakrylowe produkowane są ba bazie metylu, etylu lub alkoksy. Proces polimeryzacji zachodzi dzięki wilgoci zawartej w powietrzu. Mają szerokie zastosowanie przy łączeniu stali i aluminium oraz kombinacji łączenia ich z różnymi tworzywami sztucznymi. Kleje cyjanoakrylowe mają szybki czas reakcji dlatego wykorzystywane są często w procesach zautomatyzowanych, gdzie przy produkcji taśmowej po kilku minutach elementy są trwale połączone. Kleje epoksydowe są klejami dwuskładnikowymi powstającymi na bazie żywic epoksydowych. Mają szerokie zastosowanie w klejeniu konstrukcyjnym: stali węglowych, stali stopowych, stali nierdzewnych, aluminium, metali kolorowych, większości tworzyw sztucznych twardych, ceramiki, szkła, betonu, minerałów i drewna oraz klejenia tych materiałów z metalami. Idealnie nadają się do sklejania małych sztywnych elementów.

Dobór odpowiedniego kleju zależy przede wszystkim od warunków w jakich będzie przebywał lub pracował nasz klejony element. Jednak mając taki wybór, można pokusić się o porzucenie spawania i lutowania i wprowadzeniu technologii z dwudziestego pierwszego wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *