Malowanie ścian, od czego zacząć?

Tworzenie wymarzonego wnętrza naszego domu czy mieszkania do złożony proces. W końcu podejmujemy decyzję o tym, że jak będzie wyglądało nasze najbardziej prywatne miejsce na świecie, w którym będziemy mogli odpocząć od ciągłego pędu, jaki dominuje w tych czasach. Na wystrój wnętrza składa się wiele istotnych czynników. Ważnymi elementami są meble, ozdoby, wykończenia czy rozstawienie przedmiotów w pokoju. Jednak co jest najważniejszym elementem? Co decyduje o duszy danego pomieszczenia?

Odpowiedź może być tylko jedna: kolor ścian. To on decyduje, jaki kolor mebli wybierzemy, a także jaki dodatki dekoracyjne zastosujemy. Tworzy on nastrój panujący w pomieszczeniu, nadając mu charakter bardziej wypoczynkowy, użytkowy czy roboczy. Wbrew pozorom, ta jakże ważna czynność nie wymaga specjalnych nakładów czy umiejętności. Ściany może pomalować każdy, dysponując niewielkimi środkami finansowymi, podstawowym sprzętem dostępnym w każdym sklepie budowlanym a także odrobiną zapału.

 

Od czego zacząć malowanie ścian

Gdy już postanowimy nadać wygląd naszemu otoczeniu, musimy zastanowić się od czego zacząć.

  1. Wybór koloru – powinien on pasować do funkcji, jaką będzie spełniało dane pomieszczenie. Jeśli więc tworzymy pokój do relaksu, ściany nie powinny być raczej w kolorystyce wprawiającej w melancholię. Jeżeli brak nam pomysłu, możemy skorzystać z projektów dostępnych w internecie bądź zasięgnąć rady fachowego projektanta wnętrz.
  2. Wybór farby – kiedy już podjęliśmy decyzję co do koloru, zastanówmy się jakiego rodzaju powinna być nasza farba do malowania. Mamy do dyspozycji wiele różnych rodzajów farb, które różnią się właściwościami. Znowu musimy brać pod uwagę warunki panujące w danym pomieszczeniu – jeżeli na przykład mamy dzieci, uwzględnijmy, że nasza farba do malowania powinna być łatwo zmywalna.
  3. Zakup sprzętu – pomysł i farba do malowania to nie wszystko – musimy mieć sprzęt, za pomocą którego pomalujemy wybrane pomieszczenia. Na pewno podstawą będzie wałek malarski i kuweta – wałek doskonale nadaje się do szybkiego pokrywania dużych powierzchni jak ściana czy sufit, a kuweta umożliwi nam poruszanie się z zapasem farby do malowania ścian bez konieczności ciągłego wracania do ciężkiego i nieporęcznego wiaderka. Istotny jest również pędzel – wiele miejsc jest trudno dostępnych, więc aby mieć pewność że nasza farba do malowania dostanie się w każdy zakamarek musimy zaopatrzyć się w ten przyrząd. Nie wolno nam również zapomnieć o folii i i taśmie klejącej. Dzięki nim zabezpieczymy powierzchnie, które mogą zostać ubrudzone podczas malowania. Ten zabieg często pozwala zaoszczędzić dużo czasu – nie musimy bowiem wynosić wszystkich mebli czy ozdób, wystarczy szczelnie przykryć je folią i zakleić jej końce taśmą, aby nie spadała i nie odsłaniała wrażliwych elementów.

Podążając za tymi wskazówkami jesteśmy spokojnie w stanie określić, jakiego koloru i rodzaju będzie nasza farba do malowania i jakiego sprzętu potrzebujemy. Gdy mamy już wszystko – możemy zabierać się do pracy i rozkoszować się tworzeniem wymarzonego wnętrza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *