Najważniejsze cechy żarówek LED

Jeszcze kilka lat temu w większości domach można było spotkać zwykłe żarówki wolframowe. Dzisiaj ich miejsce zastąpiły lampy LED, które potocznie nazywa się żarówkami LED. Czy różnią się one czymś więcej, poza wyglądem od tradycyjnych żarówek?

Światło żarówek

Żarówki LED mogą występować w różnych barwach światła. Na każdym opakowaniu powinno być oznaczenie tekstowe lub jej temperatura jednostce Kelvina (K).

  • 1900k to bardzo ciepła barwa światła.
  • Od 2700 do 3500k to barwa ciepła,
  • 400-4500K da naturalne światło,
  • 6000-7000K to zimna barwa światła,
  • powyżej 10 000 to barwa bezchmurnego nieba, najzimniejsza.

 

Im światło jest cieplejsze, tym bardziej korzystnie wpływa na organizm ludzki. W Salonie i pokojach najbardziej optymalnym oświetleniem będzie te o ciepłym natężeniu. Wpływa ona kojąco i uspokajająco, Daje odpocząć po ciężkim dniu. W kuchni można wykorzystać światło naturalne.

Czasami żarówki led można dostosować do własnych potrzeb,. W tym celu można użyć żarówek do ściemniacza, które pozwolą na odpowiednią regulację natężenia światła.Można także zmieniać jej barwę bez konieczności użycia żadnych z filtrów.

Zwolennicy żarówek wolframów jako argument wysuwają to, że ich barwa jest najbardziej zbliżona do światła naturalnego. To prawda. Jednak wystarczy wybrać odpowiednią żarówkę LED, aby uzyskać podobną barwę.

 

źarówka

Potęga żarówki LED

Dyrektywa Unii Europejskiej z 1. Września 2009 nakazała całkowite wycofanie zwykłych żarówek do końca 2016 roku by zastąpić je Lampami LED. Można by powiedzieć, że ich popularność w domach jest zawdzięczana wyżej wspomnianemu nakazowi, ale to był by duży błąd.

Najważniejszą cechą żarówki LED jest jej sposób, w jaki pozyskuje światło.

Lampa led złożona jest z niebieskiej diody elektroluminescencyjnej który w zestawieniu zluminoforem, (najczęściej YAG:Ce), jest zdolne do emisji żółtozielonego światła. Niebieskie światło diody pobudza luminofor do świecenia, które w połączeniu zaczyna tworzyć światło koloru białego. Przy wykorzystaniu innego rodzaju luminoforu można uzyskać inna barwę światła. Pozyskana w ten sposób energia jest całkowicie zamieniana na światło, podczas gdy w zwykłej żarówce współczynnik energii di wytworzonego światła wynosi 5%, ponieważ w zwykłej żarówce za światło odpowiada żarnik podgrzany do ogromnej temperatury, który w dodatku po ok 1000 godzinach ulega przepalaniu tworząc charakterystyczny czarny osad. W tym miejscu warto wspomnieć, że żarówka led może świecić nawet 50 tysięcy godzin, dzięki czemu nie trzeba jej często wymieniać.

Biorąc to pod uwagę, pomimo użytej elektroniki niezbędnej w żarówce, można nazwać ją ekologiczną. Może ona świecić 8 godzin dziennie przez ponad 15 lat! Taki wynik jest możliwy tyko przy technologii LED. Dla porównania zwykłe żarówki mogą świecić 8 godzin jedynie przez 4 miesiące.

 

 

Żywotność lamp LED jest bardzo duża, dlatego są one wykorzystywane również w miejscach, gdzie będą mocno eksploatowane, np. w desce rozdzielczej samochodu lub jako oświetlenie reklamowe. Mogą one wystąpić w bardzo małej formie więc są wykorzystywane tam, gdzie zwykłe żarówki nie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *