Jakie oprogramowanie przyda się twojej firmie ?

Sprawne zarządzanie firmą bywa czasochłonne. Wielozadaniowość, ograniczenia czasowe i rozwiązywanie potencjalnych sytuacji kryzysowych wymagają odporności psychicznej, ale i odpowiednich narzędzi. Zobaczmy, dlaczego warto inwestować w oprogramowanie dobrej jakości dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Sprawne zarządzanie firmą

Nie ma jednej, sprawdzonej metody na sprawne zarządzanie firmą. Każde przedsiębiorstwo ma indywidualne potrzeby i wymagania. Każde boryka się z innymi problemami. Dla jednych największym wyzwaniem będzie logistyka, dla innych nadzór nad wydatkami. Ważne, by być świadomym potencjalnych problemów i wiedzieć, gdzie szukać właściwych rozwiązań. Profesjonalne oprogramowanie dla firm pozwala przede wszystkim na koordynację wielu zadań. To daje oszczędność czasu, a co za tym idzie – zmniejszenie wydatków. Tu pojawia się oczywiste pytanie – jakie oprogramowanie powinno znaleźć się w każdej firmie?

Podstawowe oprogramowanie dla firm

Podstawowe firmowe oprogramowanie wiąże się zazwyczaj z koniecznością rozliczenia finansów: wydatków, przychodów, zakupów czy płac pracowniczych. Dostęp do tego typu systemów jest konieczny nawet wtedy, gdy nasza księgowość jest prowadzona przez podmiot zewnętrzny. Do podstawowego zestawu systemów i aplikacji, przydatnych w każdej działalności powinniśmy też dopisać:

  • programy do fakturowania,
  • programy handlowo-magazynowe,
  • programy do prowadzenia pełnej księgowości,
  • programy do księgowości uproszczonej dla małych firm,
  • aplikacje wspierające sprzedaż – ewidencje, zestawienia, bazy klientów,
  • systemy CRM,
  • oprogramowania antywirusowe dla firm,
  • pakiet biurowy: edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne,
  • programy pocztowe.

Przypomnijmy, że jest to tzw. „zestaw podstawowy”. Szerszego technicznego wsparcia będą oczywiście wymagać firmy związane z produkcją, usługami informatycznymi, hurtownie czy chociażby duże sieci hotelarskie.

Programy specjalistyczne i nowinki techniczne

Oprócz podstawowego oprogramowania istnieje mnóstwo aplikacji i specjalistycznych systemów, które z powodzeniem możemy wdrożyć w naszej firmie. Dużą popularnością wśród młodych firm cieszą się aplikacje służące do przeprowadzania video-konferencji. Inną, nieco bardziej dyskusyjną jest aplikacja, która pozwala na śledzenie i kontrolowanie osiągnięć pracowników. Coraz więcej firm decyduje się także na używanie wirtualnych baz danych i wirtualnych dysków, wspomagających pracę wieloosobowego zespołu. W ostatnim czasie, wraz ze wzrostem zainteresowania zakupami on-line, rośnie zapotrzebowanie przedsiębiorców na komplementarne oprogramowanie sprzedażowe (systemy sklepów on-line, nowoczesne systemy płatności). Jak widać, zapotrzebowanie na dany typ programu odzwierciedla przede wszystkim konieczność nadążania za potrzebami konsumentów.

W dzisiejszych czasach trudno prowadzić jakąkolwiek działalność bez podążania za nowinkami technicznymi a konieczność inwestowania w profesjonalne oprogramowanie wydaje się być kwestią bezdyskusyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *