Jak przechowywać kleje, przemysłowe

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że prawidłowe przechowywanie kleju przemysłowego wpływa na znaczne wydłużenie jego zdatności do użycia. Poza tym nie pozostaje bez znaczenia dla jego właściwości. Dlatego warto o to zadbać. W jaki sposób przechowywać więc kleje przemysłowe np. kleje termotopliwe?

Warunki przechowywania, a właściwości kleju

W zasadzie wszystkie rodzaje kleju, w tym kleje przemysłowe, powinny być przechowywane w miejscach suchych, chłodnych i nienasłonecznionych. Wówczas na dłużej zachowują swoje właściwości. Najbardziej optymalna jest temperatura rzędu 18-20 stopni Celsjusza. Niższe temperatury niekiedy mogą okazać się niekorzystne. Ponadto każdy klej należy również chronić przed zbyt wysokimi temperaturami powietrza. Poza tym po każdym użyciu, bez względu na rodzaj kleju, trzeba go dokładnie oczyścić i zamknąć. Zapobiega to procesowi jego utleniania, który prowadzi do utraty właściwości wiążących.

Rodzaje kleju, a wysoka temperatura otoczenia

Najczęściej w ciepłe i upalne dni kleje przemysłowe szybciej gęstnieją. Wynika to ze znacznie szybszego odparowywania rozpuszczalnika, który to warunkuje ich konsystencję. Jednak nie wszystkie kleje przemysłowe są tak samo wrażliwe na warunki panujące w pomieszczeniu, w którym są przechowywane. Na ogół w przypadku wysokiej temperatury powietrza wskazane jest zwiększenie poziomu wilgotności.

Jak prawidłowo przechowywać klej przemysłowy?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że różne rodzaje kleju np. kleje przemysłowe powinno się przechowywać w odpowiedni sposób. Nieodpowiednio przechowywany klej może bowiem ulec zniszczeniu i utracić swoje właściwości. W efekcie nie nadaje się już do łączenia ze sobą elementów, co jest ewidentną stratą finansową. Dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób dobrze jest przechowywać kleje. Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre rodzaje klejów mogą wymagać specjalnych metod przechowywania. Aplikowane na zimno kleje wodne przechowuje się w temperaturze w granicach do 10 do 25 stopni Celsjusza. Nie można też doprowadzić do ich przechłodzenia. Z kolei kleje hotmelt nie wymagają żadnych specjalnych warunków magazynowania. Można je trzymać bez obaw w zwykłym magazynie. Bez względu jednak na rodzaj kleju, należy je przechowywać w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach. Nie powinno się też wykorzystywać kleju po upływie jego terminu ważności. Generalnie kleje wodne można przechowywać przez 6 miesięcy, a gorąco topliwe przez jeden rok.

Kleje przemysłowe, a warunki transportowania

Okazuje się, że również w czasie transportu klejów trzeba zachować niekiedy zapewnić im specjalne warunki. Wprawdzie w przypadku klejów gorąco topliwych nie ma to większego znaczenia, ale już kleje wodne, szczególnie w okresie zimowym, wymagają specjalnych warunków. Przewozi się je w specjalnych samochodach, które chronią je przed bardzo niskimi temperaturami. Przemrożenie w ich przypadku może bowiem skutkować utratą właściwości wiążących. Takie kleje są już w zasadzie niezdatne do użycia nadają się jedynie do wyrzucenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *