Gdzie stosuje się kleje termotopliwe

Bez kleju, wbrew pozorom, trudno się obyć. Nawet jeśli sam go nie używasz (choć to raczej niemożliwe), to wokół jest mnóstwo sprzętów, akcesoriów czy zwykłych przedmiotów, które powstały przy użyciu kleju. Meble, opakowania, tapety na ścianach, znaczki pocztowe czy sztuczne kwiaty… można wymieniać w nieskończoność.

Guma arabska vs pistolet do kleju

Pamiętasz klej „guma arabska”? Jeśli masz mniej niż 35 lat pewnie nie. Starsi, gdy byli uczniami podstawówki, nosili to cudo na zajęcia praktyczno-techniczne. W szklanej buteleczce z gumową zatyczką był płynny klej. Czasem po powrocie ze szkoły okazywało się, że guma arabska pozlepiała w tornistrze wszystko. I to trwale, bo to był mocny klej. O tę „katastrofę” wcale nie było trudno dlatego, że  po otwarciu buteleczka nie dawała się już zamknąć. Żeby dostać się do zawartości należało naciąć gumową zatyczkę. Potem buteleczkę owijało się folią, nie zawsze skutecznie. Stąd starsi najbardziej doceniają istnienie pistoletu na klej – niewielkiego, lekkiego i niedrogiego urządzenia z klejem termotopliwym.

Pistolet do kleju

Klejenie na gorąco

Przy użyciu pistoletu można łączyć wszystkie materiały. Po dobraniu odpowiedniej dyszy, przez którą wypływa klej, można kleić bardzo drobne elementy. Używają go producenci biżuterii, galanterii papierniczej i wielu innych artykułów dekoracyjnych. Pistolet nadaje się również do klejenia wielkich powierzchni, do robienia dekoracji i napisów na każdym rodzaju podłoża.
Do pistoletów używa się kleju w sztyftach, a ich rodzaj (nisko lub wysoko temperaturowy) dobiera się do klejonej powierzchni. Gorącym klejem (200 st. C i więcej) łączyć można ceramikę, szkło, metal, kamień. Kleje, które stają się płynne przy temperaturze 100 do 120 st. C stosuje się do połączeń tkanin, miękkiego plastiku, niektórych rodzajów drewna.

Kleje termotopliwe są niezbędne przy montażu mebli czy tapicerek. Fornirowanie drewna także odbywa się za pomocą pistoletów z gorącym klejem. Jest on także spoiwem do uszlachetniania papieru (kaszerowania) czyli oklejania grubego papieru cienkim. Tą metodą produkuje się twarde opakowania czy książeczki dla dzieci: gruby karton, którego bezpośrednio nie można drukować, okleja się cienkim, już zadrukowanym. Gorący klej stosuje się również do produkcji izolatorów oraz łączenia metali utwardzanych w wysokiej temperaturze.

Może nie każdy wie, że klejów termotopliwych używa się w krawiectwie. Specjalne taśmy z klejem służą do podwijania brzegów odzieży. Wystarczy taśmę umieścić między warstwami tkaniny i zaprasować, a po około 20 minutach potrzebnych na ostygnięcie, ubranie można założyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *